Poczucie własnej wartości jest naszą indywidualną perspektywą widzenia siebie czyli tym obrazem nas, który sami widzimy. Pomimo tego, że to jest nasz punkt widzenia, to jest on o tyle kluczowy, że to co my sami sądzimy o sobie, odzwierciedla się w tym, co inni o nas sądzą i jak nas widzą.
Poczucie własnej wartości jest pierwszym i najważniejszym obszarem naszego życia, o który potrzebujemy stale dbać i go wzmacniać, ponieważ wpływa on na wszystkie obszary naszego życia, zdrowie, relacje, pieniądze.,
Z poczucia własnej wartości wypływa jakość życia jakie tworzymy, nasze samopoczucie, emocje jakich doświadczamy, odczuwanie spełnienia i sensu życia.
CO WPŁYWA NA POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI
Poczucie własnej wartości kształtuje się w nas przez całe życie, od najmłodszych lat i tak naprawdę jest zmienne. Wpływają na nie nasze doświadczenia i związane z nimi myśli i emocje. Już od urodzenia obserwujemy świat, reakcje innych ludzi na nas, uczymy się zachowań, które pozwolą nam zaspokoić nasze potrzeby i wpływać na innych. To jest okres kiedy tworzą się najgłębsze przekonania o sobie. W miarę jak dorastamy to nadbudowujemy kolejne przekonania na swój temat, które tworzą się na bazie różnych wydarzeń i sytuacji, w których bierzemy udział, opinii innych, które słyszymy o sobie oraz tego jak sami siebie widzimy na tle innych. Kształtujemy w ten sposób pogląd na swój temat. On z kolei wpływa na to jak widzimy swoją wartość.
POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI BUDUJEMY CODZIENNIE
Ponieważ każdego dnia doświadczamy różnych sytuacji i interakcji z ludźmi. Mamy nowe przemyślenia, spostrzeżenia i poznajemy nową perspektywę. Na tle nowych wyzwań ludzi i i sytuacji możemy zmieniać zdanie o sobie ponieważ zaczynamy się porównywać, oceniać i widzimy w sobie inaczej różne aspekty nas. W relacji z innymi mogą nam się aktywować zachowania, których wcześniej nie widzieliśmy u siebie. To też ma wpływ na to jak o sobie pomyślimy.
JAK BUDOWAĆ POCZUCIE WARTOŚCI
Aby skutecznie budować poczucie własnej wartości potrzebujesz skupiać się na sobie, swoich myślach i emocjach. Potrzebujesz też lepiej siebie poznać, co lubisz, czego nie, jakie masz pasje, jakie talenty, mocne i słabe strony. Potrzebujesz obserwować siebie i rozumieć skąd wynika Twoje określone zachowanie.
Jak to robić w praktyce?
Bądź dla siebie łagodny, patrz na siebie z przychylnością. Możesz popełniać błędy , nawet potrzebujesz je popełniać, aby się uczyć, doświadczać i dzięki tego rozwijać samoświadomość.
Obserwuj siebie, jak zachowujesz się w określonych sytuacjach, co wtedy myślisz jak się czujesz
Pielęgnuj pozytywne myśli na swój temat. Na nich skupiaj swoją uwagę.
Rozpoznawaj swoje emocje i dawaj sobie akceptację na to jak się czujesz
Naucz się uwalniać te emocje, nie tłum ich – chcesz płakać płacz, krzyczeć krzycz, ale tak samo śmiej się i ciesz gdy czujesz radość
Rozpoznaj i doceń swoje pozytywne strony, swoje talenty, atuty, cechy, które lubisz, a także cechy, które inni doceniają
Zrób sobie listę sukcesów i osiągnięć. Każdego dnia zapisuj swoje sukcesy. Tu nie chodzi o wielkie fajerwerki, mogą to być drobne rzeczy, ale takie które wzbudzają w Tobie radość, dumę i zadowolenie, że „pomimo” jakiś przeciwności Ty i tak to zrobiłaś.
Akceptuj siebie taki jaki jesteś, w całości, bo właśnie ten zestaw cech stanowi o Twojej wyjątkowości i niepowtarzalności
Pracuj nad cechami lub kompetencjami, które chcesz zmienić lub rozwinąć
Unikaj porównywania się z innymi. Każdy jest całkowicie inny. Warto się jedynie inspirować, ponieważ to pomoże określić dalszy kierunek co chcemy robić
Zastanów się czego chcesz. Ustal sobie cel, do którego chcesz dążyć w swoim życiu. Zawsze możesz go zmienić natomiast warto wiedzieć, że nadajesz swojemu życiu sens
Afirmuj. Skupiaj uwagę na tym czego chcesz doświadczać i to powtarzaj w myślach i wyobraźni.
Zastanów się za jakie aspekty swojego życia możesz być wdzięczny/a. Przywołuj je na myśl i wczuj się w odczuwanie wdzięczności.
Jeżeli chcesz poznać więcej sposobów jak zacząć żyć w zgodzie ze sobą i swoimi pragnieniami, jak rozpoznać to czego chcesz tak naprawdę i jak chcesz żyć – dołącz do kursu online „Pewna swojej wartości”.