Rozwój osobisty. Czy w ogóle jest nam potrzebny?

Relacja ze sobą a rozwój osobisty

Zastanawiasz się dlaczego rozwój osobisty jest nam potrzebny?

Ty jesteś jedyna osobą, na którą masz wpływ. Jedyną osobą, za którą jesteś odpowiedzialna. I jedyną osobą, z którą jesteś w każdym momencie swojego życia. 

Jeżeli tak na to spojrzeć, to oczywiste staje się dlaczego relacja z samą/samym sobą jest tak ważna. Tak jak o każdą relację, potrzebujemy dbać, aby jak najlepiej nam służyła. Jest ona ważna w każdym obszarze fizycznym, mentalnym i duchowym.

Każdą z tych płaszczyzn potrzebujemy rozwijać i pielęgnować, aby móc szczęśliwie i w zdrowiu doświadczać życia. One się wzajemnie przeplatają i wpływają na siebie.

Czym jest rozwój osobisty?

Rozwój to zintegrowanie światów duchowego z materialnym.

To poszerzenie swojej świadomości, po to, aby móc widzieć swoje życie, swoje otoczenie z różnych perspektyw. To daje pewność, zaufanie, spokój, poczucie mocy i sprawczości.

Jeżeli spojrzymy tak jak wyżej wspomniałam, że jesteśmy sami za siebie odpowiedzialni i. nasze decyzje determinują nasze życie, to kluczowe jest, aby te decyzje były dla nas wspierające.

Ważne jest to, aby:

  • znać siebie
  • znać mechanizmy jakimi się kierujemy podejmując różne decyzje
  • wiedzieć co lubimy, czego nie
  • co chcemy, czego nie
  • jakie mamy pasje, talenty, marzenia
  • z jakimi ludźmi dobrze się czujemy
  • z jakimi nam trudniej się porozumieć
  • jak wyobrażamy sobie siebie, swoje życie za kilka lat
Tych pytań można zadać sobie naprawdę dużo, natomiast chodzi mi teraz o świadomość siebie.

Co wpływa na nasze życiowe decyzje?

Dorastamy w pewnych określonych warunkach, mając już różne zakorzenione przez lata przekonania o sobie, o innych, o świecie. One wpływają na to, jakie decyzje podejmujemy w życiu. Może być tak, że nasze myśli i przekonania tak nas ograniczają, że żyjemy w określony sposób, który w ogóle nam nie pasuje.

Jesteśmy jednak do tego przyzwyczajeni, nie znamy innego życia. Wydaje nam się, że właśnie takie życie jest nam przeznaczone, że nie zasługujemy na inne itd.

Dlatego później kończymy szkoły nie takie, o jakich marzyliśmy, wykonujemy pracę zawodową, jaką wydaje nam się że warto lub powinnismy, a nie tą o jakiej marzyliśmy. 

Wiążemy się z partnerem/ ką, która może nie jest osobą jaką sobie wyobrażaliśmy, ale jesteśmy w tym związku, bo „nie jest taka zła” lub „lepszego nie spotkam”….

Widzisz, często odgrywamy w życiu jakieś role, które w ogóle nie są nasze, nie chcemy tak żyć, ale nie wiemy, że można inaczej. Godzimy się na to jak jest.

Nie uświadamiamy sobie, że to jest tylko nasza decyzja i w każdym momencie możemy ją podjąć inaczej i zmienić nasze życie.

Co więcej możemy w ogóle nie przejmować się tym co powiedzą inni.

Co jest ważne dla naszego rozwoju?

 

Właśnie dlatego przyglądanie się sobie, jak się czujemy w danej sytuacji, czy ona mi się podoba, czy mi służy, jest bardzo ważne.

Twoje ciało za każdym razem przekazuje Ci komunikaty czy to co robisz jest zgodne z Tobą czy nie. To pokazują Twoje emocje, które właśnie się objawiają poprzez reakcję ciała.

Pytanie czy tego słuchasz, czy podążasz za sobą, czy nadal odgrywasz rolę, którą sobie narzuciłaś/ eś?

 

To jest rozwój osobisty.

Przyglądanie się sobie i świadome wpływanie na swoje życie.

Wszystko jest ze sobą połączone, bo ciało Ci pokazujecie swoją reakcją jakie odczuwasz emocje a umysł to interpretuje i pojawiają się różne myśli z tym związane. Natomiast poczucie czy jest to w zgodzie z Tobą jest podpowiadane przez Twój wewnętrzny głos, intuicję czyli Twoją duchową część.

Gdy wszystkie te elementy są ze sobą spójne to czujesz spokój, jesteś szczęśliwa/y.

 

Po to właśnie jest rozwój

aby coraz bardziej siebie rozumieć, poszerzać swoją świadomość, zobaczyć więcej niż do tej pory i wyjść z ograniczających schematów.

Wtedy zauważasz więcej możliwości w swoim życiu i alternatywnych dróg jakie możesz wybrać.

Czujesz sprawczość i odpowiedzialność za swoje życie. Jesteś otwarta/y na zmiany i dokonujesz ich  z lekkością, bo robisz to w zaufaniu do siebie. Likwidujesz blokady, które Cię ograniczają w spełnianiu swoich marzeń.

Budujesz bardziej satysfakcjonujące relacje. Odkrywasz swoje pasje i talenty. Uświadamiasz sobie co Ci służy, a co nie.

Wtedy jesteś dla siebie największą wartością. Wiesz, że zawsze możesz na siebie liczyć, bo się znasz. Każda osoba wokół jest dla Ciebie tylko wsparciem, a nie kimś od kogo jesteś uzależniona/y.

Czujesz wolność, czujesz sprawczość i moc.

Sesje rozwojowe z coachem

 

To jest bardzo efektywne narzędzie do pracy ze sobą, szczególnie, gdy sami nie potrafimy dotrzeć do naszych blokad czy przekonań. Często powstaje taki mechanizm, w którym sami nieświadomie się sabotujemy i nasz umysł nie dopuszcza nas do pewnych wspomnień czy przekonań, ponieważ chce nas chronić.

To jest ochrona przed przykrymi emocjami, których kiedyś doświadczyliśmy w określonej sytuacji, więc wspomnienie tej sytuacji narazi nas na ponowne ich przeżycie. 

Docelowo mózg chroni nas przed „niebezpieczeństwem”, a niebezpieczeństwem jest w tym wypadku wszystko to czego nie zna.

Jeżeli odkryjesz coś co sprawi, że będziesz chciał/ a opuścić swoją strefę komfortu, czyli strefę, którą znasz to wejdziesz w nowy, nieznany obszar.

Wobec czego powstaje naturalny mechanizm, który będzie Cię trzymał w tym co jest znane. Nie ważne, że nie jest wygodnie i nam nie służy, ale jest znane i nasza głowa wie jak tam się poruszać.

Dużo sprawniej i efektywniej jest skonfrontować się ze swoimi lękami czy blokadami z kimś postronnym. Coachem, który Cię poprowadzi, bo on wtedy dba o to, aby łagodnie przeprowadzić Cię przez ten proces.

Inwestując w pracę z kimś, kto Cię poprowadzi w procesie inwestujesz w siebie. Ty zostajesz na koniec z tymi wartościami, które sobie wypracowałaś/eś. Stajesz się najlepszą wersją siebie.

Możesz zmieniać wszystko co chcesz w swoim życiu i realizować cokolwiek będziesz chciał/a, bo już będziesz mieć pewność, odwagę i umiejętności,  aby sobie radzić w najtrudniejszych sytuacjach:-)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top