„Boję się samotności” to bardzo często wyszukiwane hasło w sieci. Lęk przed samotnością jak bardzo częstym rodzaju lęku, który pojawia się gdy czujemy, że nasz związek jest zagrożony, jesteśmy po rozstaniu lub w trakcie. Tracimy bliską osobę lub grupę osób, z którymi czuliśmy więź. Może też się pojawić przy zmianie miejsca zamieszkania, czy całkowitej zmianie środowiska i ludzi wokół. To poczucie, że będziemy sami i zdani na siebie.
BOJĘ SIĘ SAMOTNOŚCI, CZYLI CZYM JEST TEN LĘK?
Lęk przed samotnością jest emocją która pojawia się w nas kiedy odczuwamy oddzielenie od ludzi , bliskiej nam osoby. Może się pojawić także jako efekt tylko naszych myśli lub wyobrażeń na temat bycia samemu, bez najbliższych ludzi wokół.
Lęk przed samotnością, jest bardzo pierwotnym rodzajem lęku dotyka bowiem przynależności i akceptacji W czasach pierwotnych ludzie żyli razem, żeby przetrwać. Dziecko analogicznie odczuwa lęk gdy nie ma rodziców w pobliżu, bez dorosłego bowiem nie przeżyje. Korzenie tego lęku są bardzo głębokie, dlatego też tak mocno go odczuwamy.
DLACZEGO BOJĘ SIĘ SAMOTNOŚCI?
Przyczyną dlaczego w dorosłości odczuwamy lęk przed samotnością jest najczęściej nasze dzieciństwo. Te emocje są uruchamiane w nas dorosłych jeżeli nie zostały one uwolnione i przeżyte w dzieciństwie. Jeżeli dziecko zostało same, bez rodziców, lub któryś rodzic często wyjeżdzał na jakiś okres czasu albo były jakieś historie kiedy dziecko bało się, że rodzice po niego nie przyjdą, nie wrócą – to pojawiał się lęk.
Mogły się wydarzyć różne historie gdy rodzica naprawdę fizycznie zabrakło. Lęk który dziecko odczuwa i nie potrafi sobie z nim poradzić zostaje w nim zamrożony na kolejne lata życia. Do momentu kiedy nie odkodujemy tego lęku, nie uwolnimy go będziemy go odczuwać w różnych sytuacjach, które będą nam przypominać emocjonalnie tamte historie.
Będą to wszystkie te sytuacje, które wiążą się z poczuciem zostawienia, odrzucenia czy braku przynależności. Może się pojawiać w prostych, codziennych sytuacjach np .gdy nasza kandydatura zostanie odrzucona podczas aplikowania na jakieś stanowisko lub pracy, nie zostaniemy gdzieś zaproszeni lub ktoś nie będzie się chciał z nami spotkać. Czyli w takich sytuacjach, które możemy zinterpretować jako odrzucenie lub niedopuszczenie do jakieś grupy ludzi. To znowu mocno rzutuje na nasze postrzeganie samych siebie czyli na nasze poczucie własnej wartości. Interpretując te sytuacje jako odrzucenie szukamy w sobie przyczyny i postrzegamy siebie jako niewystarczających. Dlatego konsekwencje lęku przed samotnością i nie umiejętności poradzenia sobie z nim są kosztowne.
KONSEKWENCJE LĘKU PRZED SAMOTNOŚCIĄ
Konsekwencje lęku przed samotnością mogą przejawiać się w naszych zachowaniach, które mogą być z boku postrzegane jako irracjonalne. To są nasze mechanizmy obronne, które mają nas uchronić przed odczuwaniem tego lęku albo zapobiec jego konsekwencjom, ale tak naprawdę je nasilają. To najczęściej są:
- decyzje życiowe powodowane lękiem a nie miłością do siebie, co w perspektywie okazuje się dla nas bardzo niekorzystne
- wchodzenie w toksyczne związki
- bycie w związku za wszelką cenę, kosztem siebie
- poświęcanie siebie, aby uniknąć samotności czyli robienie czegoś, co w ogóle nie jest z nami w zgodzie
- bagatelizowanie swoich potrzeb i stawianie na pierwszym miejscu potrzeb innych, aby ich zadowolić
- spędzanie czasu i wchodzenie w relacje z ludźmi, którzy nas obciążają a nie rozwijają, co przekłada się na nasze gorsze samopoczucie
- spędzanie czasu przed telewizorem lub telefonem, aby zagłuszyć swoją samotność
JAK RADZIĆ SOBIE Z LĘKIEM PRZED SAMOTNOŚCIĄ?
Uświadomienie sobie tego lęku jest pierwszym krokiem do przepracowania go i uwolnienia z ciała. To jest przyznanie się przed sobą – tak, boję się samotności.
Następnie sprawdź w jakich sytuacjach nasila się to u ciebie? Może to jest weekend- kiedy masz poczucie, że ludzie spędzają ze soba czas i robią coś ciekawego a Ty nie? Zastanów się też, czego się boisz będąc samemu? Że sobie nie poradzisz? Że ktoś cię oceni?
Potrzebujesz nauczyć się doceniać czas ze sobą samym.
Ludzie wokół zawsze są. Nigdy nie jesteś sam/a. Dlatego piszę, że jest to „poczucie”, bo wypływa z nas, a nie jest faktem jest tylko naszym odczuwaniem rzeczywistości. Zawsze masz siebie i to jest klucz do zminimalizowania tego lęku.
Gdy nie doceniamy siebie to szukamy innych ludzi, aby dali nam poczucie, że nie jesteśmy sami. A tak naprawdę każdy z nas jest w takiej samej sytuacji. Nasze życie jest tylko nasze, potrzebujemy je zobaczyć, docenić, poznać siebie, zrozumieć czego chcemy, czego potrzebujemy, do czego dążymy. Wtedy możemy innych ludzi zapraszać do naszego życia i dzielić się sobą. To tworzy więzi i wypełnia naszą potrzebę miłości, akceptacji i przynależności.
Gdy nie mamy takiej świadomości siebie to czujemy pustkę i dlatego chcemy aby inni nam ją wypełnili. Nigdy jednak to nie nastąpi. To jest tylko nasza iluzja. Jest bardzo wiele par, związków czy relacji, gdy osoby będąc w nich czują się bardzo samotne.
JAKIE PRAKTYKI MOGĄ CI POMÓC W UWOLNIENIU SIĘ Z LĘKU PRZED SAMOTNOŚCIĄ?
Kieruj częściej uwagę na siebie – sprawdzaj swoje potrzeby, na co masz ochotę, co chcesz zrobić? Może potrzebujesz odpocząć albo zobaczyć jakiś film? Realizuj to, nie zastanawiając się czy jesteś sam/a i jak ktoś to oceni
Zauważ, że masz wokół siebie różnych ludzi. Sprawdź z kim lubisz i chcesz przebywać, wzmocnij z nimi relacje.
Zadbaj o wzmocnienie swojego postrzegania i poczucia wartości. Gdy uwierzysz w siebie, że jesteś ciekawą i wartościową osobą, inni ludzie również będą Cie tak postrzegać. Spotkasz osoby na swojej drodze, z którymi będziecie nadawać na tych samych falach.
Słuchaj siebie, swoich potrzeb, realizuj swoje cele i rób to co lubisz. To Ciebie wzmacnia i zasila.
Jeżeli ktoś nie chce z Tobą być lub spotykać się, nie odbiera telefonów czy izoluje się od ciebie to nie traktuj tego osobiście. Ma takie prawo. Ludzie spotykają się na różnych etapach swojego życia a potem się rozchodzą gdy nasze życia idą w kierunkach. To jest naturalne. Wtedy zawsze na kolejnym etapie poznasz inne osoby, które będą Ci pasowały.
Zapisz się na zajęcia lub do jakieś grupy tematycznej gdzie poznasz ludzi o podobnych zainteresowaniach
Warto też zaobserwować kiedy pojawiają się myśli o samotności. W każdej sytuacji, kiedy je wychwycisz to postaraj się je zatrzymać i w ich miejsce wyobrażać sobie i snuć wizję jak chcesz, aby wyglądało Twoje życie, co w nim robisz, jak się czujesz, z kim jesteś.
To co pielęgnujesz w swoich myślach zapraszasz do swojego życia.
Jeżeli potrzebujesz większego wsparcia w procesie radzenia sobie z lękiem przed samotnością zapraszam Cię na sesje. Umów się na pierwszą bezpłatną konsultację