Masz takie momenty, kiedy zastanawiasz się „Jak mam zrozumieć siebie”?
Mówisz, że nigdy byś czegoś nie zrobił/a a nagle przychodzi moment, że właśnie TO robisz? Mówisz, że coś zrobisz, a przychodzi co do czego i wycofujesz się? Reagujesz zbyt emocjonalnie?
W tym artykule przybliżę Ci jak zrozumieć siebie, o co w tym chodzi i jak sobie radzić.
Zrozum swój umysł świadomy i podświadomy
Na początku warto uświadomić sobie, że naszymi zachowaniami w 90-95% kieruje umysł podświadomy. Tam są zapisane schematy i wzorce zachowań, wyuczone nawyki i sposoby reagowania. Tam są też nasze przekonania i doświadczenia czyli wszystko czego nauczyliśmy się, przeżyliśmy i co zostało w nas zaprogramowane. Nasze reakcje są więc odruchowe w większości przypadków, bo powstał już wcześniej wzorzec.
Aby zrozumieć i lepiej poznać siebie, potrzebujemy zrozumieć jak działa nasz umysł.
Nawyki, które wypracowujemy sobie w ciągu życia mają nam z zasady ułatwić działanie, bo nie musimy za każdym razem zastanawiać się nad nimi. Przykładowo jest zielone światło to ruszasz, jak wychodzisz z domu to zamykasz drzwi na klucz, jak chcesz się napić herbaty to gotujesz wodę itd. Podobnie jest z reakcjami emocjonalnymi.
Lisa Feldman Barrett w swojej książce „Jak powstają emocje” dowodzi, że my sami tworzymy emocje na podstawie naszych przeżyć i doświadczeń. To jak się czujemy jest naszą indywidualną interpretacją tego co się z nami dzieje. Te interpretacje tworzą zapisy w naszym mózgu i kolejne nasze reakcje powstają na bazie tych zapisów.
Podsumowując, to czego się nauczyłeś/aś tak się zachowujesz.
Może być tak, że na poziomie świadomym deklarujemy, że zachowamy się w określonej sytuacji w określony sposób a dzieje się inaczej, nie mamy nad tym kontroli. To nas zaskakuje i nie rozumiemy tego.
Mechanizm jest jednak prosty. Sytuacja ta wywołała w Tobie reakcję, którą miałaś już wcześniej zapisaną w podświadomości. Ona zaistniała więc odruchowo, dlatego, że energetycznie przypominała już jakieś wcześniejsze zdarzenie. Twoja reakcja została podświadomie odtworzona w analogiczny sposób jak kiedyś zareagowałaś w sytuacji o podobnym zabarwieniu emocjonalnym.
Zrozumieć siebie, czyli trochę o samoświadomości
Gdy nasze zachowanie jest dla nas niezrozumiałe lub przysparza nam więcej szkody niż korzyści, to warto się nad tym zatrzymać. Tak samo, gdy reagujesz na różne sytuacje tak emocjonalnie, że sam/a się sobie dziwisz.
Chodzi o to, aby skierować tam swoją świadomość. Im bardziej siebie nie rozumiesz, tym bardziej warto się temu przyglądać. My nie rozumiemy tego, czego nie potrafimy logicznie wytłumaczyć. W naszej podświadomości jest jednak dużo nie-logicznych z obecnej perspektywy połączeń i zależności. Wynika to z tego, że nasza perspektywa się zmienia. Inaczej widzisz świat jako dziecko i inaczej jako dorosły, inaczej w silnych emocjach, a inaczej na całkowitym luzie. Sam/a widzisz tu wszystko ma wpływ. Samoświadomość jest kluczem do zrozumienia siebie ( przeczytaj tutaj )
Pisząc o tym, żeby przyglądać się sobie mam na myśli to, aby zwracać na siebie uwagę i zadawać sobie pytania dlaczego tak się zachowałam/em? Co było moją intencją? Jaką miałam/em potrzebę? Co było dla mnie ważne, a tego nie dostałam/em?
To są bardzo ważne kwestie i wielokrotnie w ogóle się nad nimi nie zastanawiamy.
A tak naprawdę u podłoża każdego naszego zachowania, wypowiedzi czy wywołanej emocji leży jakaś potrzeba, która zostaje spełniona lub nie…..Gdy uświadomisz sobie te rzeczy, to łatwiej Ci będzie zrozumieć samego siebie. Następnym razem, gdy będzie podobna sytuacja łatwiej Ci będzie nad sobą zapanować lub zareagować inaczej.
Jak zrozumieć siebie i zareagować inaczej?
Możesz wdrożyć praktykę, która polega na tym, aby świadomie nad sobą zapanować i nie reagować od razu. Daj sobie kilka sekund, aby coś powiedzieć czy zrobić. W ciągu tych kilku sekund możesz zrobić głęboki powolny wdech, zatrzymać na chwilę powietrze w płucach i następnie wykonać spokojny powolny wydech. Te kilka sekund pozwoli Ci zatrzymać się świadomie tu i teraz i wybrać reakcję a nie działać odruchowo według starych wzorców.
Połączenie tych dwóch elementów: samoświadomości i wydłużenia czasu pomiędzy akcją a Twoją reakcją daje spektakularne efekty, ponieważ sam/a nabierasz coraz większej umiejętności zarządzania swoimi reakcjami. To przekłada się na większą pewność siebie i poczucie sprawczości, skoro masz wpływ na siebie to masz wpływ również na wszystko wokół Ciebie.
Podsumowując, aby zrozumieć samego siebie potrzebujesz być stale uważny/a na swoje reakcje, zachowania czy słowa. To pozwala Ci poznawać siebie w różnych sytuacjach i zauważać przyczynowość swoich reakcji.
Dołącz do mojej społeczności i zapisz się do #self