Niska samoocena, brak poczucia wiary we własne siły? Sprawdź jak na co dzień wzmacniać poczucie własnej wartości i pokochać siebie!
Poczucie własnej wartości to jest najważniejszy obszar w naszym życiu. To, jak my sami na siebie patrzymy, jak się oceniamy, na co sobie pozwalamy, na co nie, sprawia, że tak jesteśmy traktowani i odbierani przez innych. Nie na odwrót.
Poczucie własnej wartości, czyli to jak sama postrzegasz siebie, jakie masz przekonania i myśli o sobie samej determinuje to jak wygląda całe Twoje życie.
Te opinie tworzą się i kształtują od najmłodszych lat. Powstają na bazie naszych myśli, spostrzeżeń, doświadczeń, emocji, sposobu wychowania, osób, z którymi mieliśmy i mamy kontakt oraz wszystkiego wokół nas.
Patrząc na świat, interpretujesz go w pewien sposób, który jest indywidualny dla Ciebie.
Stąd też Twoje interpretacje mogą się różnić od innych. Wszystko jest subiektywne. Dlatego nie ma też czegoś takiego jak ogólna prawda na Twój temat, bo każdy będzie inaczej postrzegał. Będzie zwracał uwagę na inne cechy, co innego będzie cenił i co innego będzie mu się podobać.
Dlatego tak ważna jest Twoja własna samoocena?
W zależności od tego jak się czujesz i jakie Ci towarzyszą myśli na swój temat, emanujesz określoną energią. Ta wibracja jest zależna od Twoich emocji, od podejścia do życia i tego, w co wierzysz o sobie, o innych i o świecie. A to znowu wpływa na to, jak jesteś odbierana przez innych ludzi oraz manifestujesz w swoim życiu, to w co wierzysz. Jeżeli postrzegasz siebie jako osobę, która przykładowo nie zasługuje na miłość, na wysokie zarobki czy uznanie w grupie to faktycznie tego nie otrzymujesz.
Całe szczęście, że ten sposób postrzegania możemy w każdym momencie zmienić.
Niska samoocena — jak zmienić postrzeganie własnej osoby?
Nasza niska samoocena często wynika właśnie z doświadczeń, które zbieramy przez całe życie. Nie patrzymy jednak wtedy, czy one są dla nas korzystne, czy nie. Tylko integrujemy je w sobie i one zaczynają się stawać naszą prawdą o życiu.
Natomiast prawda może być zupełnie inna i pewnie jest, bo przecież postrzeganie kilkuletniego dziecka różni się od perspektywy dorosłego. Niejednokrotnie właśnie przekonania, które przyswoiłyśmy, jak miałyśmy po kilka lat, rządzą nami do teraz. Właśnie one są najczęściej źródłem naszej niskiej samooceny.
Zdrowe postrzeganie siebie jako wartość jest najważniejszym aspektem, któremu potrzebujemy się przyjrzeć i go przebudować. Jest to ważne po to, aby nie żyć w iluzji, tylko spełniać siebie, swoje marzenia i życiową misję.
Co Ty sama o sobie sądzisz? Czy znasz siebie? Jakie masz talenty, pasje, w czym jesteś naprawdę dobra? Za co cenią Cię inni? Co uwielbiasz robić? Jakie masz cechy, których nie lubisz? Dlaczego? Co jest dla Ciebie ważne? Jakie masz potrzeby? Jakie masz marzenia?
Wszystkie nasze cechy sprawiają, że jesteśmy wyjątkowe i niepowtarzalne. Każdy z nas ma zbiór indywidualnych cech, dlatego nie możemy się wzajemnie porównywać. Zawsze będzie wokół nas ktoś, kto ma więcej, lepiej. Takie porównania faktycznie tylko mogą obniżać nasze poczucie własnej wartości.
Pamiętaj jednak, że porównując się z kimś, bierzemy pod uwagę wybrane cechy, a nie wszystkie. A te cechy danej osoby, na które nie patrzysz, mogą Ci się już w ogóle nie podobać. Dlatego tak ważne jest racjonalne spojrzenie na siebie i na innych. Możemy się inspirować, podziwiać i pracować nad różnymi aspektami u siebie.
Jak wzmacniać poczucie własnej wartości i uwierzyć w siebie?
Podstawą i pierwszym krokiem jest zaakceptowanie siebie, taką, jaką jesteś. A następnie:
- Przyglądanie się sobie, swoim myślom, emocjom, zachowaniom
- Zastanawianie się nad reakcjami
- Przyglądanie się, jakie myśli przychodzą Ci do głowy na swój temat w różnych sytuacjach. Pielęgnuj te pozytywne, a weryfikuj te niekorzystne. Może być tak, że na podstawie jednej sytuacji wyciągasz wnioski o sobie, że się „do czegoś nie nadajesz”, a prawda jest taka, że jest to jedna, odosobniona sytuacjach i w innych podobnych doskonale sobie radzisz.
Podważaj negatywne myśli, które masz na swój temat, szukaj dowodów, że jest odwrotnie:
- Prowadzenie ze sobą dialogu wewnętrznego, po to, aby jak najbardziej zbliżyć się do swojej prawdziwej esencji, do swoich głębokich motywacji,
- Medytowanie,
- Afirmowanie,
- Dbanie o siebie fizycznie,
- Skorzystanie ze wsparcia kogoś, kto Cię poprowadzi przez proces dotarcia do tych najgłębszych przekonań i przetransformowanie ich.
Budowanie i wzmacnianie poczucia własnej wartości jest procesem. Na pewno warto jest, się sobie przyjrzeć i popracować nad wybranymi obszarami, które chciałabyś zmienić, wzmocnić lub po prostu poznać się bardziej.
Budujesz i wzmacniasz w ten sposób miłość do siebie, a to jest jedyna droga do realizowania swojego życia marzeń.
Przygotowałam dla Ciebie bezpłatny e-book „Jak wzmocnić samoocenę w zaledwie 3 krokach? Te 3 praktyki zmienią Twoje postrzeganie siebie„.