Problemy w związku. Dlaczego komunikacja jest najczęstszą przyczyną konfliktów i jak rozmawiać, aby ich unikać?
Komunikacja, czyli sposób, w jaki się porozumiewamy, obejmuje kilka płaszczyzn.
Nasze słowa, czyli komunikaty werbalne, mowę ciała, czyli komunikaty niewerbalne, umiejętność słuchania, sposób okazywania uczuć, czyli „język miłości” oraz intencja, z jaką kierujemy dany komunikat.
Jest to obszar wielowymiarowy i złożony dlatego każdy z nas ma inne wzorce komunikacji, przekonania i schematy, które mogą się bardzo różnić między sobą. Mamy inne osobowości stąd też inaczej się wyrażamy i inaczej okazujemy emocje. Każdy z nas może postrzegać ta samą sytuację w odmienny sposób.
To są elementy, które kształtują się w nas od najmłodszych lat i często nie jesteśmy ich świadomi. Uczymy się siebie i innych dopiero w kontakcie z różnymi ludźmi.
Problemów w komunikacji doświadczamy jako nieporozumienia, wzajemnie niezrozumienie, sprzeczki, kłótnie, brak szczerych rozmów, niesłuchanie siebie wzajemnie.
Najbardziej to czujemy w związkach i relacjach, jakie tworzymy.
Z czego wynikają problemy w związku związane z komunikacją?
W dużej mierze problemy w związku związane z komunikowaniem się są konsekwencją tego, że:
- nie słuchamy aktywnie,
- interpretujemy w sposób inny niż była intencja partnera,
- oczekujemy, że partner będzie się zachowywał w określony sposób,
- czekamy, aż się domyśli, o co nam chodzi,
- często nie akceptujemy pewnych cech partnera i chcemy go zmieniać.
Kolejnym czynnikiem wpływającym na problemy w związku związane z komunikacją (i tak naprawdę kluczowym) jest nasza relacja ze sobą, kiedy:
- nie potrafimy jasno określić swoich potrzeb,
- nie potrafimy określić swoich granic,
- funkcjonujemy we własnych wzorcach i przekonaniach, nie akceptując innej perspektywy.
A skoro same tego nie potrafimy określić, to skąd ktoś inny ma to wiedzieć? Dlatego u podstaw dobrej komunikacji leży przede wszystkim poznanie samej siebie i otwartość na poznanie partnera. Jeżeli otworzymy się z ciekawością na drugą osobę, to bardzo ułatwi nam to proces poznania i wzajemnego porozumiewania się.
Jak zacząć zdrowo się komunikować?
- Słuchaj – aktywnie, z otwartością, ciekawością, w skupieniu na osobie, z którą rozmawiasz. Jeżeli czegoś nie rozumiesz, to nie interpretuj, tylko dopytaj, „czy dobrze zrozumiałam, że…?” albo „co miałeś na myśli, mówiąc…?”
- Mów z intencją – po prostu wiedz, co chcesz przekazać drugiej osobie. Mów o swoich emocjach, co czujesz, zamiast atakować, obrażać się lub prowokować partnera do wszczęcia kłótni.
- Nie oceniaj drugiej osoby.
- Nie krytykuj.
- Nie generalizuj (Ty zawsze, Ty nigdy itd.)
- Pytaj, doceniaj, chwal, po prostu okazuj zainteresowanie drugiej osobie.
Umiejętność porozumiewania się z innymi z szacunkiem i miłością jest bardzo ważną umiejętnością. Wymaga od nas otwartości na druga osobę i zaciekawienia się jej perspektywą. Zrozumienia, że każdy z nas patrzy na świat przez inne „filtry” i to jest naturalne. Zaakceptowania tego, że jesteśmy różni i nie ma jednej racji i jednego punktu widzenia. W innym przypadku ciężko będzie wpłynąć na pojawiające się problemy w związku.
Gdy zwracamy uwagę na to jak kontaktujemy się z innymi, przyglądamy się sobie, swoim reakcjom, bierzemy odpowiedzialność za nasze słowa i zachowanie to z lekkością przychodzi nam poznawanie nowych osób i budowanie kolejnych wspierających relacji w naszym życiu.
Zapraszam Cię do pobrania bezpłatnej listy „12 pytań, które warto sobie zadać gdy budujesz nowy związek”